Czarny Kapelusz SEO.

Jak bywa w każdej branży, tak i w branży pozycjonerskiej mamy pewien zbiór zasad prawidłowego postępowania. Tak jak wszędzie – i tutaj – są osoby, które przekraczają dozwolone granice i wkraczają na te uznane za niedozwolone i nieetyczne. Identycznie jak w wielu innych przypadkach i w tym pójście na skróty może w krótkim czasie przynieść pewne zadowalające efekty, jednak niesie ze sobą spore ryzyko, a w dłuższej perspektywie może się nawet okazać zupełnie nieopłacalne.

W branży SEO dozwolone techniki pozycjonowania strony nazywamy White Hat SEO (Biały Kapelusz SEO), techniki niedozwolone zaś Black Hat SEO (Czarny Kapelusz SEO).

 Wiele z zabronionych technik było do niedawna w zasadzie podstawą pozycjonowania. Ostatnio jednak dużo się pozmieniało. Obecnie bardzo łatwo wpaść w filtr Google lub nawet zostać z wyszukiwarki wyrzuconym. Stosowanie technik z Czarnego Kapelusza SEO jest bardzo ryzykowne, jednak przez bardzo dużą część firm nadal stanowi to podstawę pozycjonowania strony.

Główne zakazane techniki pozycjonowania Black Hat SEO to:

  • Farmy linków (zaplecze linkowania) – od 2012 wiele stron pozycjonowanych w ten sposób otrzymało od wyszukiwarki google filtry.  Jednak cały czas linkowanie jest dla większości firm pozycjonerskich główną techniką pozycjonowania strony. Działania te są bardzo ryzykowne, a wyniki mogą przynieść korzyści tylko na krótką metę, albo nawet wcale.
  • Gromadzenie słów kluczowych na stronie – zbyt duże nagromadzenie słów kluczowych – na stronie znajduje się więcej słów kluczowych niż treści.
  • Ukrywanie tekstu – poprzez np. stosowanie czcionki niewidocznej – tworzy się wtedy dwie wersje strony – stronę dla wyszukiwarki i stronę dla czytelników. Ta druga ma o wiele mniej tekstu.

Stosowanie Black Hat SEO niesie ze sobą bardzo duże ryzyko tego, że strona otrzyma od Google bana lub filtr. Im więcej i intensywniej stosujemy technik niedozwolonych Czarnego Kapelusza, tym bardziej prawdopodobne, że nasze działania zostaną wykryte i poniesiemy surowe konsekwencje.

Google dąży do tego, aby zlikwidować wszelkie manipulacje przy wynikach wyszukiwania, a techniki Black Hat SEO polegają właśnie na tym, aby oszukać wyszukiwarkę. Przez ostatnie dwa lata po zmianach algorytmu wyszukiwarki Google setki tysięcy stron zostało ukaranych. Najczęściej są to strony pozycjonowane przez firmy, które stosują niedozwolone techniki.

Pamiętajmy, Google coraz lepiej radzi sobie z wykrywaniem stron stosujących metody Black Hat SEO.  Dlatego warto pozycjonować w sposób bezpieczny, a zlecając pozycjonowanie firmom zewnętrznym warto upewnić się, jakie konkretnie techniki te firmy stosują.

Leave A Reply

Call Now Button