Wyszukiwanie Słów Kluczowych

 • Home
 • SEO
 • Wyszukiwanie Słów Kluczowych
jak znaleźć słówa kluczowe

Wyszukiwanie słów kluczowych jest głównym z zadań SEO polega na identyfikacji popularnych wyrażeń lub słów, które osoby korzystające z internetu wpisują w wyszukiwarkę. Wykonanie tego typu zadania daje marketerom dużo lepsze zrozumienie, z jaką częstotliwością wyszukiwane jest dane słowo kluczowe, oraz jak trudno jest o nie konkurować w organicznych wynikach wyszukiwania, tym samym pomagając ustalić kierunek m.in. w zakresie działań optymalizacyjnych.

Wyszukiwanie słów kluczowych opiera się nie tylko na tym, ile miesięcznych wyszukiwań posiada określona fraza kluczowa – chodzi także o zbadanie oraz odnalezienie innych możliwości i wyrażeń, które wpisują internauci, by znaleźć odpowiedź na konkretne pytanie.

Podsumowując, wyszukiwanie słów kluczowych, które są popularne i odpowiednie jest guru w optymalizacji pod kątem wyszukiwarek, ale również jednym z ważniejszych elementem content marketingu. Dlaczego? Ponieważ pozwala znaleźć nowe pomysły na następny wpis na blogu, dowiedzieć się więcej o potrzebach potencjalnych klientów i częściowo zrozumieć zmieniające się trendy w wyszukiwarce.

Kilka kroków do wyszukiwania fraz kluczowych.

Po przeczytaniu setek artykułów oraz poradników, jedyne, co nadal mamy, to wiedza teoretyczna. Jest ona rzecz jasna niezbędną podstawą, ale najważniejszą rzeczą we współczesnym pozycjonowaniu jest doświadczenie wraz z praktyka.

Dlatego opiszemy kilka kluczowych kroków, które powinien przejść każdy bloger/marketer/copywriter mający niewielkie doświadczenie w SEO i content-marketingu. 

Misja.

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek starań, zastanów się, co jest Twoim celem, oraz pierwszorzędną misją. Nie chodzi o trudne, filozoficzne pytanie, a praktyczne odpowiedzi na pytania: „Kim jestem?”, „Na czym się znam?”, „O czym mówi moja strona?”, „Czy w danym temacie jestem ekspertem?”, „Do kogo chcę trafić?”, „W jaki sposób mogę zainteresować odbiorców?”. Zadaj sobie te pytania i zapisz wszystkie odpowiedzi.

Bardzo wiele osób nie jest w stanie skutecznie i z góry odpowiedzieć na te pytania. Są one jednak ważne, by dowiedzieć się, co wyróżnia Cię z tłumu. Co więcej, musisz wziąć też pod uwagę, w jaką grupę odbiorców celujesz i w jaki sposób możesz zaspokoić ich potrzeby.

Nie śpiesz się, weź kartkę papieru lub otwórz dokument w Wordzie, i spisz cały swój cel. Gdy to się uda i będziesz w stanie szczegółowo odpowiedzieć na wyżej zadane pytania, automatycznie zrobisz pierwszy i najważniejszy krok w strategii słów kluczowych.

Dzięki temu zaoszczędzisz ogromną ilość czasu i będziesz pisał efektywniej. Odpuścisz tematy, których nie jesteś w stanie doprowadzić do końca (np. ze względu na brak wiedzy lub doświadczenia) i skupisz się na tym, co umiesz lub robisz najlepiej.

Wstępna lista słów kluczowych.

Drugim etapem wyszukiwania słów kluczowych jest utworzenie ich wstępnej listy. Są to słowa, które opisują Twoją markę, branżę oraz usługi i asortyment. Biorąc pod uwagę twój cel, spróbuj dostać się do głowy potencjalnych odbiorców, poprzez udzielenie odpowiedzi na kilka pytań. „Czego moi potencjalni klienci będą szukać?”. „Kim są i jakich sformułowań używają?”, „Jaki rodzaj fraz wpisują, by znaleźć swoją wymarzoną usługę lub produkt?”. Tak jak w przypadku pytań dotyczących Twojego celu, również zapisz odpowiedzi na te pytania.

Teraz niezwykle przydatny będzie Twój cel. Gdyż wtedy, kiedy Twój cel będzie  jasny, będziesz miał też dość jasny obraz swojej niszy i unikalnych aspektów sprzedaży – rzeczy, które wyróżniają Ciebie i Twoją firmę od reszty. To na pewno będą jedne z terminów, dla których chcesz walczyć o wysokie pozycje.

Kontynuując podróż, odrzuć z góry słowa kluczowe, których nie jesteś pewien. Wprost, jeżeli wiesz, że to słowo kluczowe jest za trudne albo że nie masz w danym temacie wystarczającej wiedzy, by pokonać konkurencję, lepiej je sobie odpuść.

Użyj narzędzi.

Masz już na myśli kilka słów kluczowych, które chciałbyś umieścić w rankingu. Będą to takie frazy, jak słowa dotyczące Twoich produktów, usług lub innych tematów, na których się znasz – są to świetne słowa kluczowe, które jednocześnie pomogą w dalszym wyszukiwaniu.

W tym momencie warto skorzystać z dedykowanych narzędzi do wyszukiwania słów kluczowych. Mogą to być albo profesjonalne i jednocześnie płatne, albo w pełni darmowe strony. Oto kilka najbardziej popularnych i darmowych narzędzi:

 • Ubbersuggest.io
 • Google Keyword Planner
 • Keyword Combination Tool
 • Wordtracker

 Po wpisaniu głównych słów kluczowych w narzędziu do ich badania zaczniesz odkrywać inne frazy, często zadawane pytania i tematy dotyczące danej treści. Dowiesz się też, jak trudne do zdobycia są dane słowa, jaka jest miesięczna liczba wyszukiwań, jak wygląda aktualny ranking i wiele innych.

Mierz siły na zamiary.

Wielkim błędem, który popełniają początkujący jest rzucanie się na głęboką wodę nie potrafiąc dobrze pływać. Słowa kluczowe, które zgarniają po kilkanaście tysięcy kliknięć w miesiącu są bardzo interesujące, ale – w większości przypadków – niemożliwe do zdobycia przez początkujących amatorów. Należy pamiętać, że im bardziej popularna jest dana fraza, tym ciężej jest ją zdobyć.

Oczywiście, fajnie byłoby poświęcić parę godzin, napisać jeden obszerny artykuł i po kilku tygodniach znaleźć się na pierwszych pozycjach dla słowa kluczowego, które zbiera 1000 kliknięć w miesiącu. W rzeczywistości jednak najprawdopodobniej dziesiątki innych stron walczą o to słowo kluczowe. Połowa z tych witryn będzie stronami, które mogą pochwalić się sporą ilością artykułów, doświadczeniem i zasobami. Amator się przez to nie przebije. 

Co będzie lepsze dla początkującego? Załóżmy dwie sytuacje:

 • W pierwszej poświęcasz 10 godzin na stworzenie obszernego posta kierującego na średnio-trudną frazę kluczową z miesięczną ilością wyszukiwań na poziomie 500 osób.
 • W drugiej poświęcasz 10 godzin na stworzenie 10 artykułów, które skupiają się na łatwych frazach, a każda z nich posiada miesięcznie około 50 wyszukiwań.

Wnioski wyciągnij sam. 

Zrozum zamiary wyszukiwania.

Kolejnym etapem w wyszukiwaniu słów kluczowych jest poznanie zamiarów użytkownika. Jest to naszym zdaniem najważniejszy krok, który trzeba wykonać przed napisaniem jakiegokolwiek artykułu czy stworzeniu jakiejkolwiek strony. Nie zważając na intencję wyszukiwania, możesz stracić naprawdę ogromną ilość czasu.

Nawet jeśli jesteś specjalistą i stworzysz niesamowity post, idealnie napisany i perfekcyjnie przygotowany pod SEO, nie znajdziesz się w TOP5, jeśli nie będzie on odpowiadał na potrzeby użytkownika – to, co użytkownik chce zobaczyć wpisując daną frazę. I to jest klucz. Każda profesjonalna strategia SEO obraca się wokół odpowiedzi na pytania ludzi

Przed rozpoczęciem pisania, wpisz wybrane słowo kluczowe i otwórz strony, które zdobyły dla niego pierwsze pozycje. Odpowiedź sobie na pytania, takie jak: „Co prezentuje dana strona?”, „Jak długa jest treść?”, „W jaki sposób jest stworzona – tekst informacyjny, dedykowane narzędzie/skrypt, oferta handlowa?”,

Bardziej teoretycznie, intencje można spokojnie podzielić na 4 typy:

 • Intencja informacyjna: użytkownik próbuje znaleźć informacje na bardzo określony temat.
 • Intencja nawigacyjna: użytkownik chce znaleźć konkretną stronę internetową, wprowadzając dany termin w wyszukiwarce.
 • Intencja komercyjna/handlowa: użytkownik chce zakupić konkretny produkt lub usługę i przed dokonaniem zakupu robi wstępny reserach.
 • Intencja transakcyjna: użytkownik przeszedł już przez wyszukiwanie handlowe i wie, co chce kupić.

 Za każdym razem, gdy ktoś wprowadza zapytanie do wyszukiwarki, szuka czegoś. Jednak nie każde zapytanie jest takie same – każdy rodzaj pytania wymaga konkretnej odpowiedzi.

Dowiedz się, jakie zamiary dotyczą Twojej branży oraz pomysłów i spróbuj je dopasować. Daj użytkownikom to, czego szukają. Dzięki temu będziesz wiedział, które słowa kluczowe warto uwzględnić na blogu, które frazy dodać do oferty, które wymagają oddzielnej podstrony landingowej itd.

Podsumowanie.

Wyszukiwanie słów kluczowych to próba zidentyfikowania zapytań, które użytkownicy wpisują w wyszukiwarkę, i które odnoszą się do naszej branży. Wiele strategii zaczyna się właśnie od wyszukiwania, które później bardzo często są jednym z aspektów przy podejmowaniu ważnych decyzji.

Leave A Reply

Call Now Button